ویژگی‏های انواع گاوصندوق ‏

ویژگی‏های انواع گاوصندوق ‏

امروزه گاو صندوق و صنعت ساخت آن پیشرفت زیادی کرده است و محدود به تکنولوژی‏هایی که در داخل کشور استفاده می‌شود، نیست. آن‏ها یکی از وسایل لازم برای امنیت کالاهای باارزش است که هم در منازل و هم در دفاتر تجاری استفاده می‌شود. این صنعت همراه با پیشرفت تکنولوژی، تغییرات زیادی کرده است و با توجه به نیاز روز افراد، انواع گوناگونی در بازار وجود دارد.

آیا تاکنون از خود پرسیده‏اید در صنعت گاوصندوق جه مدل‌هایی وجود دارد؟ احتمالاً شگفت‌زده می‏شوید که بدانید بیشتر از ۱۰ مدل در بازار وجود دارد که هرکدام ویژگی‏ها و کاربردهای خاص خود را دارد و می‏توان آن‏ها را بر اساس کاربرد و ویژگی‏هایی که دارند در دو گروه کلی دسته‌بندی کرد. گاوصندوق بر اساس ویژگی‏ها شامل گاوصندوق‌های نسوز، دیجیتال و یا دکوراتیو هستند. گاوصندوق‌ها بر اساس کاربرد شامل گاوصندوق‏های خانگی، اداری و فروشگاهی هستند.

مدل نسوز:

همان‌طور که از اسم آن مشخص است، نسوز است. میزان نسوز بودن این نوع مدل‏ها به نوع مواد بکار رفته در آن‏ها، محیطی که در آن قرار می‌گیرند و نوع خطرات محیطی، بستگی دارد.

که در آن قرار می‌گیرند و نوع خطرات محیطی، بستگی دارد.

حتما بخوانید
مراحل ساخت گاوصندوق

مدل دیجیتال:

امروزه این مدل، طرفداران زیادی بین افراد و صاحبان مشاغل دارد. مدل‏های دیجیتال اهرم یا کلید ندارند. برای امنیت این گاوصندوق‌ ارزان از رمز عددی و یا حتی کد ژنتیکی استفاده می‌شود. ویژگی‏های این مدل‏ها امنیت بالا، باز و بسته شدن راحت و سرعت در استفاده است و در واقع نقاط ضعف گاوصندوق‏های مکانیکی را ندارند.

مدل دکوراتیو:

مدل دکوراتیو را معمولاً افرادی انتخاب می‏کنند که علاوه بر امنیت به زیبایی محیط کار یا محل زندگی خود اهمیت می‏دهند و در ساخت این مدل‏ها علاوه بر امنیت به زیبایی ظاهری آن توجه می‌شود. برای زیبایی این نوع گاوصندوق‌ها، از سیستم رمز لمسی استفاده می‌شود و از چوب و چرم طبیعی برای پوشش داخل و بیرون آن استفاده می‌شود.

گاوصندوق مدل خانگی:

گاوصندوق مدل خانگی همان‌گونه که از اسم این نوع مدل‏ها مشخص است، برای منازل استفاده می‌شود و از انواع پر فروش هستند. افراد از این مدل‏ها برای نگهداری مدارک و اشیاء باارزش خود استفاده می‏کنند. از ویژگی‏های این مدل وزن سبک، اندازه کوچک، طراحی ظریف و سیستمهای رمز کیبوردی، لمسی یا اثر انگشتی، امنیت بالا و سرعت در استفاده است.

گاوصندوق مدل اداری:

گاوصندوق مدل اداری معمولاً در بین سایر مدل‏ها بزرگ‌تر و سنگین‌تر است و در تمام اداره‏ها و سازمان‌ها از این مدل استفاده می‌شود. طراحی داخلی مدل اداری به‌گونه‌ای است که بتوان زونکن‏ها و پرونده‏های حجیم را در آن قرار داد. به دلیل آن که افراد زیادی از این مدل استفاده می‏کنند، سیستم رمز گذاری و نحوه باز و بسته کردن آن چندان پیچیده نیست و به‌راحتی افراد مختلف در یک سازمان به آن دسترسی دارند.

مدل فروشگاهی:

این مدل‏ها معمولاً در فروشگاه‌ها و رستوران‏ها برای نگهداری چک، فاکتورها و اسناد مالی مهم استفاده می‏شوند. گاوصندوق‌ های فروشگاهی طوری طراحی شده‌اند که کارکنان امکان قرار دادن مدارک در آن را دارند اما امکان دسترسی به این اسناد را ندارند؛ بنابراین نسبت به مدل اداری امنیت بیشتری دارد.

 

به‌طور کلی در هنگام خرید گاوصندوق (Safebox) باید از خود بپرسید که برای چه هدفی آن را می‏خرید و می‏خواهید در کجا از آن استفاده کنید. در نهایت با توجه به نوع سیستم رمز و انواع مختلف آن، مدل مورد نظر خود را خریداری کنید.

 

گاوصندوق ضد سرقت

 

گاو صندوق ضد سرقت

 

گاوصندوق ضد سرقت امکاناتی دارد که از سرقت اشیای باارزش داخل آن جلوگیری می‌شود و با توجه به نوع برند آن، دارای امکانات متفاوتی هستند. ضد سرقت بودن به معنای آن نیست که از آن سرقت نمی‏شود، بلکه زمان سرقت به تأخیر می‏افتد و سارق برای سرقت بیشتر معطل می‌شود. یکی از بهترین گاو صندوق‌های ضد سرقت، مدلی است که هیچ کس جز صاحب آن، نتواند آن را باز کند.

سارقان گاو صندوق به ۵ شیوه از گاو صندوق سرقت می‏کنند:

 1.  آن را می‌دزدند.
 2. در آن را باز می‏کنند.
 3. از هوا برش برای سرقت استفاده می‏کنند
 4. بدنه آن را سوراخ می‏کنند
 5. مدل غیر نسوز را آتش می‏زنند.

گاوصندوق ضد سرقت و ویژگی‏های آن

در ادامه به بررسی ویژگی‏های اصلی یک گاوصندوق ضد سرقت پرداخته می‌شود:

 • غیرقابل حمل و نقل بودن

گاو صندوق ضد سرقت نباید به‌راحتی قابل حمل باشد. در واقع باید سنگین باشد و یا با پیچ به دیوار یا زمین متصل شود؛ بنابراین تمام مدل‏های سبک و قابل حمل، ضد سرقت نیستند.

 • نفوذ ناپذیری بدنه

جنس بدنه گاو صندوق ضد سرقت باید از آلیاژ سوپر باشد. علاوه بر این فاصله‏های بین دیواره داخلی و بیرونی آن باید با بتون مسلح و رابیتز پُر شود تا بدنه غیرقابل نفوذ باشد. خرید گاوصندوق با این مواد قطعاً بسیار سنگین و غیرقابل حمل است و جز مدل‏های نسوز است.

 • دارای درهایی با رمز و قفل‏ امنیت بالا

هنگامی که گاو صندوق سنگین و غیرقابل حمل باشد و بدنه نفوذ ناپذیری داشته باشد، تنها راه برای سارقان، باز کردن قفل در آن است. در مدل‌هایی که با کلید باز می‌شود، سارقین با استفاده از یک کلید ساز، کلید آن را ساخته و به‌راحتی در آن را باز می‏کنند. علاوه بر این از سیستم‌های رمز دیجیتالی و اثر انگشتی برای امنیت درهای آن استفاده می‌شود.

حتما بخوانید
انواع رمز های گاوصندوق و درصد امنیت آنها به ترتیب امینت

در میان تمام انواع قفل‏ها رمز انگشتی امن‌تر است؛ زیرا فقط صاحب گاو صندوق می‌تواند در را باز کند و بنابراین غیرقابل سرقت است. از رمز دیجیتالی برای مدل‌هایی که در طلا فروشی‏ها کاربرد دارند، استفاده می‌شود. از رمز اثر انگشتی و یا مکانیکی برای مدل‏های ضد سرقت خانگی استفاده می‌شود.

 • دارای سیستم هشدار دهنده

سیستم‏ هشدار دهنده شامل سیستم پیامک و سیستم ردیاب است که هنگام سرقت، جابجایی گاوصندوق را به صاحب آن اطلاع می‏دهد. در واقع محل آن را در هر لحظه از زمان به صاحبش نشان می‏دهد.

 • مجهز به سیستم ضد سرقت مکانیکی

سیستم‏های ضد سرقت مکانیکی شامل، قفل، رمز و سایر ابزارهایی است که برای ساخت گاو صندوق ضد سرقت استفاده می‌شود.

تمام این ویژگی ‏های انواع گاوصندوق ‏موجب می‏شود تا گاو صندوق به راحتی توسط سارقان باز نشود.

 

نحوه عملکرد سیستم ضد سرقت گاو صندوق نیکا

 

نحوه عملکرد سیستم ضد سرقت گاو صندوق نیکا

 

امروزه برای گاو صندوق‌های ضد سرقت از سیستم‏های ضد سرقت مکانیکی و قفل‏های ضد سرقت استفاده می‌شود. معمولاً افراد، موتوری را که برای رمز مکانیکی استفاده می‌شود را به‌عنوان سیستم ضد سرقت می‏شناسند؛ اما هرکدام از آن‏ها عملکرد جداگانه‏ای دارند و با به‌کارگیری همزمان آن‏ها، سیستم امنیتی آن افزایش می‏یابد.

رمزهای مکانیکی به‌جای قفل‏های کلیدی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حالی که سیستم‏های ضد سرقت جدا از رمز و قفل است و انواع مختلفی دارند که با توجه در خواست خریدار، بر روی گاو صندوق قرار می‌گیرند.

معمولاً سارقان به دلیل آنکه اطلاعات کافی از تفاوت قفل و سیستم رمز ندارند، به‌زور قفل و رمز را می‌شکنند. در مدل‌هایی که ضد سرقت نیستند، سارقان با شکستن قفل و رمز می‌توانند به اشیا و مدارک دسترسی پیدا کنند؛ اما در مدل‏های ضد سرقت، با ضربه زدن به گاو صندوق سیستم ضد سرقت فعال می‌شود و بدون آنکه به عملکرد آن به عملکرد قفل و رمز وابسته باشد، امکان باز شدن در را نمی‌دهد و در بسته می‏ماند؛ بنابراین سارقان به‌سختی می‌توانند سرقت کنند.

حتما بخوانید
انواع گاوصندوق دیجیتالی

استفاده از سیستم ضد سرقت فقط توسط سازنده آن امکان پذیر است، زیرا تنها او است که طراحی گاو صندوق را انجام داده است و می‌تواند سیستم ضد سرقت را غیرفعال کند. این سیستم در داخل گاو صندوق نصب شده است و قابل مشاهده نیست؛ بنابراین غیرفعال کردن آن توسط سارقان ممکن نیست. تمام ویژگی‏های ذکر شده در تعیین قیمت گاو صندوق تأثیرگذار است. در هر صورت هنگام خرید بهتر است گاو صندوق ضد سرقت را خریداری کنید و از خرید مدل‌هایی که ارزان و فاقد امنیت هستند، خودداری کنید

تشخیص گاوصندوق ضد سرقت با گاو صندوق معمولی

 

تشخیص گاوصندوق ضد سرقت با گاو صندوق معمولی

 

 • درها در مدل‏ معمولی از دو طرف زبانه دارند، اما در مدل ضد سرقت، درها از چهار طرف زبانه دارند.
 • در مدل ضد سرقت، کم‌هایی با حفره وجود دارد که زبانه در آن قرار می‌گیرند و محکم می‌شود و حتی با هل دادن به بیرون، در باز نمی‏شود؛ زیرا زبانه‌های قرار گرفته در کم‌ها، موجب جلوگیری از باز شدن در می‌شود؛ اما در مدل معمولی برای جای زبانه روی کم جای خاصی در نظر گرفته نشده است.
 • در مدل‏های ضد سرقت کوچک یک ضامن پشت یکی از زبانه‌ها (زبانه پایین) است که نسبت به ضربه حساس است. اگر به در ضربه وارد شود، عملکرد ضامن موجب حرکت زبانه می‌شود و زبانه در حفره موجود کم قرار گیرد و باعث بسته شدن در هنگام سرقت می‌شود.
 • در مدل‏های ضد سرقت به دلیل بزرگ بودن در نیاز به زبانه‏های بیشتری برای محکم کردن در نیاز است و در پشت تمام زبانه‏ها، ضامن‏هایی که حساس به ضربه هستند نصب می‌شود. زمانی که قفل و رمز با ابزار مختلف باز شدند، با فعال شدن ضامن‏ها از باز شدن در جلوگیری می‌شود.

گاوصندوق نیکا تولیدکننده انواع مختلف گاو صندوق، با استفاده از تکنولوژی‏های روز و محصولات خود را باکیفیت بالا تولید و به بازار عرضه می‏کند. مدل‏های ضد سرقت گروه صنعت نیکا از بهترین‏ محصولات داخل کشور هستند. کارشناسان گروه صنعتی به شما کمک می‏کنند تا گاو صندوق دلخواه خود را با توجه به نیاز شما و محل استفاده، خریداری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه خرید با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید.

امینت را از ما بخواهید

امیدواریم این مقاله بتواند تا حدود زیادی به انتخاب مدل سیستم رمز گاوصندوق شما کمک کرده باشد

با مستر سیف باکس امنیت محیط زندگی و کار خود را تامین کنید.

شماره تماس : ۰۹۱۲۸۰۲۲۰۵۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *