چگونه یک گاوصندوق مناسب را خریداری کنیم؟

گاوصندوق

انسان همیشه به دنبال حفظ کالای باارزش خود بوده است و برای این کار از روش‏های مختلفی استفاده کرد تا وسایل باارزش خود را از آب، آتش و سرقت حفظ کند. این روش‏ها در طول زمان تکامل پیدا کردند و در نهایت با ساخت گاو صندوق ‏های آهنی روشی جدید برای حفظ اشیا ارزشمند اختراع شد. با پیشرفت تکنولوژی، انواع مدل‏های آن با توجه به نیاز افراد و محل استفاده ساخته شدند. اولین گاوصندوق را برادران جاب در سال ۱۸۳۵ اختراع کردند که تا حدودی شبیه مدل‏های امروزی بود. مدل طراحی شده آن‌ها با کلید باز و بسته می‏شد.

در سال ۱۸۸۶ هنری براون گاو صندوقی را به شکل مدل‏های امروزی طراحی کرد و ساخت. این مدل به خاطر استفاده از فلزات نسبت به آتش و ضربه امنیت بیشتری در مقایسه با مدل برادران جاب داشت. به مرور زمان با پیشرفت تکنولوژی‏های ساخت گاوصندوق، مدل‏های بسیار پیشرفته با امنیت بیشتر و مجهز به ابزار آلات ایمنی، به بازار عرضه شدند. امروزه گاوصندوق و صنعت ساخت آن پیشرفت زیادی کرده است و محدود به تکنولوژی‏هایی که در داخل کشور استفاده می‌شود، نیست. این صنعت همراه با پیشرفت تکنولوژی، تغییرات زیادی کرده است و با توجه به نیاز روز افراد، انواع گوناگونی در بازار وجود دارد.

مراحل تولید آن از طراحی تا تولید محصول نهایی حتماً به وسیله یک نفر باید انجام شود؛ بنابراین تمام الگوریتم‌های ساخت و باز کردن آن باید توسط یک نفر انجام شود تا سارقان به راحتی با برش زدن یا باز کردن قفل، به مدارک و اشیای باارزش داخل آن دسترسی نداشته باشند. تمام مراحل ساخت از طراحی در و بدنه تا قفل باید با هدف ایجاد حداکثر امنیت در مقابل خطرات احتمالی مانند سرقت و آتش سوزی باشد. گروه گاوصندوق نیکا با در نظر گرفتن تمام موارد امنیتی همواره از تکنولوژی‌های روز دنیا برای ساخت گاوصندوق‏هایی با امنیت بالا بهره می‌گیرد تا افراد با خرید گاوصندوق ‏های این گروه صنعتی، مدارک، اسناد و اشیای باارزش خود در امنیت کامل نگهداری کنند.

حتما بخوانید
چگونه گاو صندوق تقلبی را تشخیص دهیم؟

انتخاب گاوصندوق مناسب

برای خرید گاوصندوق مناسب باید به این سؤالات پاسخ دهیم. چه مدل گاو صندوقی نیاز داریم؟ برای نگهداری چه وسایلی نیاز داریم؟ در چه جایی باید آن را قرار دهیم؟ و اینکه آیا اصلاً به آن نیاز داریم یا خیر؟ خرید گاوصندوق برای محل کار و یا منزل می‏تواند به شما اطمینان دهد که اسناد مهم و اشیا باارزش خود را مانند پاسپورت، شناسنامه، سندهای ملکی، قراردادها و جواهرات را به دور از مخاطراتی مانند سرقت و آتش سوزی در یک جای امن نگهداری کنید. با توجه به اینکه مدل‏های مختلف آن با برند‏ها و قیمت‏های مختلف در بازار وجود ندارد، ممکن است هنگام خرید گاوصندوق مناسب که با نیاز‏های شما همخوانی داشته باشد، دچار سردرگمی شوید. در ادامه با بررسی ابعاد مختلف خرید گاو صندوق، در  انتخاب درست آن به شما کمک می‏کنیم.

۱- گاوصندوق ضد سرقت :

یکی از ویژگی‏های اصلی هر گاوصندوق ضد سرقت بودن است. چگونه می‏توانید مطمئن باشید که ضد سرقت است؟ آیا اهرم‏های بزرگ و سنگینی دارد؟ در ادامه نکاتی را مورد بررسی قرار می‏دهیم که به شما کمک می‏کند تا بتوانید راحت‏تر ضد سرقت بودن را تشخیص دهید.

۲- سیستم قفل یا رمز پیچیده:

بزرگترین مانع برای جلو گیری از سرقت، سیستم قفل است؛ بنابراین تمام شرکت‌های تولید کننده بیشترین تمرکز خود را بر روی ساخت این بخش می‏گذارند. پیشرفت‌های تکنولوژیکی و حضور شرکت سامسونگ در این حوزه، موجب طراحی و ساخت سیستم‏های رمز و قفل‌هایی با حداکثر ۲۰ رقم شد، به‌طوری که امکان باز کردن آن‌ها نیست. یکی از انواع قفل‌های دیجیتال، قفل‌های بایو متریک است که بر مبنای ویژگی‏های زیستی انسان مثل اثر انگشت است و ایمنی بسیار بالایی برخوردارند؛ اما قفل‌های مکانیکی هم امنیت بالایی دارند.  اما به دلیل اینکه سرعت عملکرد پایین‌تری دارند، برای افرادی که زمان اهمیت زیادی برای آن‌ها دارد مناسب است. به‌طور کلی بهتر است به قفل‌هایی که کلید دار هستند بسنده نکنید، چون وزن زیاد آن‌ها نشانه امنیت بالای آن‌ها نیست. انتخاب گاوصندوق مناسب

  • وزن و امکان پیچ شدن به کف:

اگر گاوصندوق شما وزن سبکی داشته باشد، با وجود سیستم رمز پیچیده، سارقان به راحتی آن را از محل کار یا منزل شما خارج کرده و در نتیجه دیگر به آن دسترسی ندارید. در هر صورت برای خرید گاوصندوق سنگین باید به این نکته دقت کنید که آیا جایی را که می‏خواهید آن را نصب کنید می‏تواند وزن آن را تحمل کند؟ به دلیل وزن زیاد آیا می‏توانید آن را به محل نصب انتقال دهید؟ بعضی از افراد ‏مدل های سبک را خریداری می‏کنند که حتی با استفاده از آسانسور می‏توان آن را جابجا کرد، اما می‏توان با پیچ کردن  آن‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ها به کف ساختمان، از جابجایی گاوصندوق جلوگیری کرد و حتی می‏توان این مدل‏ها را با پیچ در داخل کمد یا روی دیوار محکم کنید.

حتما بخوانید
مراحل ساخت گاوصندوق
  •  استانداردهای جنس بدنه:

بدنه باید در مقابل سوراخ شدن با دریل، برش با حرارت یا موارد مشابه مقاوم باشد تا امنیت بالایی داشته باشند و در واقع ضد سرقت شوند. برای اطمینان از این موضوع باید از فروشنده بپرسید که آیا گاوصندوق استاندارد یورو گرید (EURO GRADE) را دارد و اگر دارد آیا یوروگرید ۱(EURO GRADE 1) دارد. این استاندارد نشان دهنده ضد سرقت بودن است. ۲- گاوصندوق را برای نگهداری چه چیزهایی می‏خرید؟ و مدارک و اشیای باارزش شما با چه خطراتی مواجهه است؟ در کشور ما روزانه به‌طور میانگین ۶۵ آتش سوزی اتفاق می‏افتد. این آمار خبرگزاری مهر است؛ بنابراین گاوصندوق نسوز برای نگهداری وسایل باارزش شما ضروری است؛ اما هنگام خرید باید مواردی را در نظر داشته باشید تا از نسوز بودن آن مطمئن شوید.

  • نوع مدارک و وسایل:

هنگام خرید گاوصندوق نسوز باید به این نکته توجه کنید که چه نوع مدارک یا وسایلی را می‏خواهید در آن نگهداری کنید؟ به‌عنوان مثال، معمولاً پول و کاغذ نسبت به فلش و سی دی مقاومت بیشتری در برابر گرما دارند.

  •  نوع قفل:

معمولاً قفل‌های مکانیکی در مقابل آتش و گرمای زیاد مقاومت زیادی دارند؛ اما سیستم‏های قفل دیجیتالی مقاومت کمی در مقابل گرما و آتش سوزی دارند و زودتر از بین می‏روند و در نتیجه گرما خیلی سریع به درون گاوصندوق انتقال می‏یابد؛ اما باید دو مورد را در نظر بگیرید: ۱) سیستم قفل دیجیتال به دلیل سرعت عملکرد، امکان دسترسی سریع به اسناد و مدارک داخل گاوصندوق را برای شما فراهم می‏کند؛ بنابراین قبل از گسترده شدن آتش سوزی به راحتی می‏توانید مدارک را خارج کنید. ۲) بسیاری از سیستم‏های قفل دیجیتال برندهای معتبر با تکنولوژی‌هایی ساخته شده‌اند که نسبت به گرما و آتش سوزی مقاوم هستند.

  •  نوع کلاس:

هنگام آتش سوزی با دمای ۲۰۰۰ درجه، دمای داخل گاو صندوق با کلاس ۳۵۰ تا ۳۵۰ درجه بالا می‏رود. این مدل‏ برای امنیت اسناد کاغذی مناسب است؛ اما دمای داخل گاو صندوق با کلاس ۱۲۵ تا ۱۲۵ درجه افزایش می‏یابد، بنابراین این مدل برای نگهداری مدارکی که در سی دی یا فلش نگهداری می‏شوند مناسب است.

  •  توجه به استاندارد نسوز بودن:

نسوز بودن مانند ضد سرقت بودن دارای استاندارد است. هنگام خرید برای اطمینان از نسوز بودن باید به این استاندارد توجه کنید. معروف‌ترین استاندارد نسوز بودن گاو صندوق استاندارد یو اِل (UL) است؛ بنابراین باید محصولی را انتخاب کنید که استاندارد یو اِل یا استاندارد مشابه دیگر را داشته باشند.

۳- اهمیت زیبایی:

خرید گاوصندوق   با خرید گاوصندوق‏های دکوراتیو علاوه بر امنیت، می‏توانید از مزایای طراحی زیبا و تناسب آن با محل کار، منزل و یا حتی فروشگاه خود بهره‌مند شوید. ممکن است ابتدا به نظر بیاید خرید چنین گاوصندوقی ضروری نیست و ممکن است هزینه بالایی را متحمل ‏شوید؛ اما این نوع مدل‏ها به قدری تنوع دارند که می‏توانید با هر قیمتی آن‏ها را خریداری کنید. قیمت بعضی از آن‌ها به اندازه گاو صندوق نسوز یا ضد سرقت است. در پایان باید یادآور شویم که گاو صندوق یک صندوق فلزی محکم همراه با لوازم جانبی ایمنی مانند قفل و سیستم رمز است که برای نگهداری مدارک و اشیای باارزش شما در مقابل خطرات احتمالی مختلف به ویژه سرقت است. با توجه به وجود انواع مختلف آن در بازار با برندها و قیمت‏های مختلف، صرفاً با در نظر گرفتن  بُعد قیمت، از خرید گاو صندوق ارزان قیمت خودداری کنید. ارزان قیمت بودن تنها یکی از نکات مثبت است و باید سایر ویژگی‏ها مثل قفل ایمن و سیستم رمز قابل اطمینان، مقاوم در برابر آتش سوزی و ضد سرقت بودن را در نظر بگیرید. همچنین گاوصندوق را با توجه به محل نصب آن در محیط کار، منزل یا فروشگاه انتخاب کنید؛ زیرا با در نظر گرفتن این موضوع می‏توانید مدلی را انتخاب کنید که با محل نصب آن همخوانی دارد و جابجایی گاوصندوق نیز برای شما مشکل نخواهد بود و مهم تر از همه، هزینه اضافی را برای خرید متحمل نمی‏شوید. گاوصندوق نیکا تولیدکننده انواع مختلف گاو صندوق، با بهره گیری از تکنولوژی‏های روز و نیروی انسانی متخصص، محصولات خود را باکیفیت بالا تولید و به بازار عرضه می‏کند. مدل‏های ضد سرقت گروه صنعتی نیکا از بهترین‏ محصولات داخل کشور هستند. کارشناسان گروه صنعتی به شما کمک می‏کنند تا گاو صندوق دلخواه خود را با توجه به نیاز شما و محل استفاده، خریداری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه خرید با شماره تلفن زیر  تماس حاصل فرمایید.

امینت را از ما بخواهید

امیدواریم این مقاله بتواند تا حدود زیادی به انتخاب مدل سیستم رمز گاوصندوق شما کمک کرده باشد

با مستر سیف باکس امنیت محیط زندگی و کار خود را تامین کنید.

شماره تماس : ۰۹۱۲۸۰۲۲۰۵۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *